ABCDEGHIJKLMNOPRSTUWZ

Spis świątecznych kolęd i pastorałek

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy nie tylko w polskiej praktyce religijnej, ale przede wszystkim w tradycji. Któż z nas nie oczekuje z wytęsknieniem tego szczególnego momentu w ciągu roku? Ubieranie choinki, generalne porządki w naszych mieszkaniach, poszukiwanie upominków dla bliskich, z którymi niejednokrotnie mamy jedyną okazję do spotkania właśnie przy świątecznym stole. To tylko niektóre czynniki wpływające na magiczny nastrój tego okresu.

Podobnie jak trudno wyobrazić sobie wigilijny wieczór bez składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem, tak nie sposób celebrować tych szczególnych chwil pomijając zwyczaj wspólnego kolędowania. Bez dwóch zdań Polacy uwielbiają kolędy. Niech świadczy o tym chociażby fakt, że umownie przedłużamy możliwość śpiewania ich w kościołach aż do początku lutego, mimo, że w kalendarzu liturgicznym już kilka tygodni wcześniej rozpoczyna się okres zwykły. Począwszy od 24 grudnia przez kilka kolejnych dni, a nawet tygodni, słuchamy ich w radiu, telewizji czy na posiadanych nośnikach. Wreszcie, śpiewamy je sami, przy wigilijnym stole w gronie najbliższych.

Wszystkie kolędy polskie – nasza lista

W celu ułatwienia dostępu do niezwykle bogatych zasobów tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych, sporządziliśmy spis kolęd i pastorałek. Dzięki niemu bez problemu zaśpiewamy wszystkie kolędy od początku do końca, nie pomijając nawet nieznanych nam dotychczas zwrotek. Tytuły kolęd zostały uporządkowane alfabetycznie, aby bez trudu można było odnaleźć poszukiwaną pozycję. Ponadto proponowana przez nas lista kolęd nie tylko ułatwi nam śpiewanie już znanych pieśni, ale też umożliwi odkrycie mnogości nowych tytułów.

Jaki jest tytuł kolędy którą najbardziej lubisz?