Historia powstania kolędy „Pasterze mili”

Pieśń powstała w XVII wieku. W zachowanych do dziś manuskryptach, pochodzących m.in. z kantyczek karmelitańskich i benedyktyńskich kancjonałów, znaleźć można wiele alternatywnych wersji kolędy. Zarówno tekst, jak i melodia przez lata ulegały licznym modyfikacjom. Choć źródła pisane wskazują na wcześniejsze powstanie utworu, w publikacjach drukowanych, datowanych na ostatnie dekady XVIII wieku (takich jak „Kantyczki” z 1767 czy „Pieśni nabożne” z 1796), znajduje się on w dziale „Pieśni nowych”, co oznacza, że wówczas nie był jeszcze zbyt rozpowszechniony.

Kto napisał „Pasterze mili”?

Autor tekstu kolędy „Pasterze mili coście widzieli” pozostaje nieznany. Anonimowa jest również pierwotna siedemnastowieczna wersja melodii. Dziś bożonarodzeniowa pieśń śpiewana jest w rytm powstałej ok. dwustu lat później (w XIX wieku) muzyki Piotra Studzińskiego – polskiego kompozytora i organisty, autora wielu innych kolęd i pieśni kościelnych, w tym jednej z najpopularniejszych pieśni adwentowych „Archanioł Boży, Gabriel”. Melodia utworu „Pasterze mili coście widzieli” oparta jest na dźwiękach skocznego mazurka, co nadaje jej radosny, świąteczny charakter.

Pasterski dialog – o czym opowiada kolęda „Pasterze mili”?

„Pasterze mili” to typowa kolęda pasterska, zaliczana niekiedy do kategorii pastorałek, czyli bożonarodzeniowych utworów nieliturgicznych, które przeznaczone są raczej do domowego „kolędowania”. W zależności od wersji kolęda posiada od ośmiu do jedenastu zwrotek. Pieśń przedstawia historię Betlejemskiej Nocy w formie dialogu. W kolejnych zwrotkach tytułowi pasterze opowiadają o tym, co widzieli w ubogiej stajence, kogo spotkali przy żłóbku, kto pilnował Dzieciątka, a nawet jak było Ono ubrane. Dzięki ich dokładnej relacji, słuchając kolędy, oczyma wyobraźni można przenieść się do Betlejem, gdzie w skromnej szopie na sianku leży Nowonarodzony Bóg-człowiek. Owinięty w pieluszki, pilnie strzeżony przez „świętego Józefa z Panieneczką”, czeka by pobłogosławić tych, którzy przyjdą oddać mu pokłon.


Tekst i słowa kolędy „Pasterze mili coście widzieli” – wszystkie zwrotki

1Pasterze mili! coście widzieli?
Widzieliśmy maleńkiego
Jezusa narodzonego,
Syna Bożego.

2Co za pałac miał, gdzie gospodą stał?
Szopa bydłu przyzwoita
i to jeszcze źle pokryta
pałacem była.

3Jakie kapele nuciły trele?
Aniołowie mu śpiewali
my na dudkach przygrywali
skoczno, wesoło.

4Jakieście dary, dali ofiary?
Sercaśmy własne oddali
a odchodząc poklękali
czołem mu bili.

5Jakie łóżeczko, miał Paniąteczko?
Marmur twardy, żłób kamienny
na tem depozyt zbawienny
spoczywał łożu.

6Co za obicie miało to dziecię?
Wisząc z pod strzech pajęczyna
Boga i Maryi Syna
obiciem była.
7W jakiej odzieży, Pan nieba leży?
Za purpurę, perły drogie
ustroiła go w ubogie
pieluszki nędza.

8Czyli w wygodach, czy spał w swobodach?
Na barłogu, ostrem sianie
delikatne spało Panie
a nie w łabędziach.

9Co za bankiety, co miał za wety?
Piersi niewinnej Mateńki,
nad kanar słodszych maleńki
kosztował Panie.

10Kto asystował, kto go pilnował?
Wół i osioł przyklękali
parą go swą zagrzewali
dworzanie jego.

11Kto więcej spieszył, by dziecię cieszył?
Józef stary z Panieneczką
za melodyjną piosneczką
Dziecię cieszyli.

 

„Pasterze mili coście widzieli” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Pasterze mili, coście widzieli”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Pasterze mili karaoke

„Pasterze mili coście widzieli” w wykonaniu polskich wykonawców

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/pasterze-mili-co-cie-widzieli-PXVNaSFxWho-1024x576.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/pasterze-mili-co-cie-widzieli-PXVNaSFxWho-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Pasterze mili” Pieśń powstała w XVII wieku. W zachowanych do dziś manuskryptach, pochodzących m.in. z kantyczek karmelitańskich i benedyktyńskich kancjonałów, znaleźć można wiele alternatywnych wersji kolędy. Zarówno tekst, jak i melodia przez lata ulegały licznym modyfikacjom. Choć źródła pisane wskazują na wcześniejsze powstanie utworu, w publikacjach drukowanych,...Kolędy i pastorałki