Zapraszamy do oglądania i słuchania kolęd śpiewanych przez dzieci. W adwentowe i świąteczne dni warto posłuchać i popatrzeć na zespoły przedszkolne np. ubrane w starannie wykonane kostiumy dzieci z Przedszkola Nutka w Szczecinku z pastorałką „Lulajże, Jezuniu” oraz utworem „Już blisko kolęda” wraz z teledyskiem. Dzieci śpiewają kolędy i pastorałki „poważne”, doskonale znane dorosłym, jak również mniej popularne utwory, dedykowane młodym twórcom (np. „Bosy pastuszek” lub „Nie płacz, Jezu”). Przedstawiamy również kolędy w wykonaniu dzieci z zespołów katolickich. Jednym z nich jest lubelska Armia Dzieci wykonująca utwór „Cieszmy się, bawmy się, Jezus się narodził”. Trudno pominąć liczne zespoły i schole parafialne, nieraz o wielowiekowych tradycjach, jak np. koncertujące dzieci z parafii Dobrego Pasterza w Górkach Śląskich. Nie zapomnieliśmy jednak o najbardziej znanych w Polsce młodych śpiewakach.

Kolędy śpiewane przez dzieci – Arka Noego

Arka Noego rozpoczęła działalność w roku 1999 w związku z pielgrzymką papieską do Polski. Na potrzeby redakcji katolickiej TVP powstała piosenka „Tato” („Nie boję się, gdy ciemno jest”). Utwór stał się hitem, za nim poszły kolejne nagrania i płyty – wśród nich „A gu gu” (r. 2000, sprzedano 5 mln. kopii) oraz platynowa „Daj na zgodę!” z 2003 roku. Piosenki i kolędy śpiewają dzieci pochodzące głownie z rodzin członków zespołu 2Tm2,3 i ich znajomych. Powodzenie Arka Noego zawdzięcza naturalnemu, spontanicznemu śpiewowi, bez szkoleń i regularnych prób. Zespół wystąpił w roku 2001 w Auli Pawła VI, zaś poszczególne piosenki przetłumaczono na j. niemiecki i hiszpański oraz angielski.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
Więcej kolęd Arki Noego.


Dzieci śpiewają kolędy- Promyczki dobra

Promyczki Dobra (wcześniej PROMYCZKI) istnieją już wiele lat, bo od 1991 roku. Śpiewają zarówno kameralnie przy podkładzie, jak i z muzykami. W roku 2003 dla zespołu zaczął komponować piosenki i tworzyć aranżacje Joachim Mencel. Również on jest producentem płyt Promyczków. W 2015 ukazała się płyta „Z kolędą u Jana Pawła II”. Ponadto, zespól ma w repertuarze pieśni liturgiczne z muzyką Piotra Pałki oraz kompozycje Dariusza Janusa do filmów „AUREOLA – od Stanisława do Karola”. Nowosądecki zespół żegnał również Ojca świętego odlatującego z Balic w 2016 r. po Światowych Dniach Młodzieży

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.

PLAYLISTA – Kolędy w wykonaniu dzieci

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.

Wspólnota kolędy

Bardzo dobrym pomysłem, sprawdzonym przez Arkę Noego i wiele innych zespołów, jest wspólne śpiewanie kolęd dorosłych z dziećmi. W ten sposób unika się wrażenia obserwowania i oceniania dziecka np. przez mało znanych mu krewnych przybywających do nas raz do roku. Zwróćmy uwagę, że wielu muzyków prowadzących schole lub zespoły dla dzieci śpiewa, podobnie jak nauczyciele muzyki, razem z dziećmi, akompaniuje im oraz bierze udział w choreografii (Joszko Broda, bp. Antoni Długosz). Zapewnia to integrację tak zespołu, jak i rodziny bądź grupy w przedszkolu. Doskonałym pomysłem jest też wspólne kolędowanie złączone ze spożywaniem posiłku przy świątecznym stole, stanowiące element domowej edukacji muzycznej i savoir-vivre w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Dawne teksty, nieraz z archaicznymi, zapomnianymi słowami, łączą dzieci z dziadkami i dawnymi pokoleniami, stając się okazją do wspomnień, wspólnego szukania ich znaczenia w słownikach i oglądania zdjęć sprzed lat. Tym samym umuzykalnienie łączy się z nabywaniem wiedzy o literaturze, tradycjach i własnej tożsamości.

W przedszkolach i szkołach zaangażujmy się w tworzenie jasełek lub mniejszych scen kolędniczych. Ze śpiewem i grą możemy wyjść poza budynek, tak jak cieszące się popularnością Orszaki Trzech Króli, znoszące barierę twórca-widownia. Pole do inicjatyw łączących dawniejsze, wciąż jeszcze żywe, zwyczaje ludowe i miejskie z nowymi pomysłami jest szerokie. Weźmy również pod uwagę dostępne w Internecie morze materiałów takich jak reprodukcje obrazów i rzeźb czy filmy przedstawiające np. słynne szopki. Wraz z nagraniami takimi, jak tu zamieszczone, stworzą one niepowtarzalne wirtualne wycieczki, inspirujące do lektur, opowieści i domowych koncertów.