Któż z nas w dzieciństwie nie maszerował w rytm tej radosnej kolędy? To właśnie marszowy charakter utworu sprawia, że „Pójdźmy wszyscy do stajenki” jest jedną z ulubionych melodii małych kolędników. W jej prostych słowach zawarta jest głęboka prawda o boskim planie Zbawienia, którą z zachwytem odkrywamy dopiero jako dorośli.

Historia powstanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Tekst bożonarodzeniowej pieśni powstał w XVIII wieku i pierwotnie liczył aż 14 zwrotek. Śpiewany był wówczas do innej melodii, którą dopiero w kolejnym stuleciu zastąpił znany do dziś rytmiczny marsz. W 1841 roku ks. Michał Marcin Mioduszewski zanotował ją w swoim słynnym „Śpiewniku kościelnym”. Niespełna cztery dekady później, w 1878 roku kolęda trafiła również do „Śpiewniczka” ks. Jana Siedleckiego. Można w nim znaleźć zapis „nowej” melodii „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, która zgodnie z opisem Siedleckiego, powstała prawdopodobnie w okolicach Krakowa.

Kto napisał kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”?

Zarówno autor tekstu, jak i twórcy obu linii melodycznych pozostają nieznani. Pod tym względem kolęda nie wyróżnia się na tle innych pieśni, wywodzących się z tradycji ludowej.

„Śpiewnik kościelny” ks. Mioduszewskiego
„Śpiewnik kościelny czyli pieśni nabożne z melodyjami” to najstarsze zestawienie polskich hymnów, śpiewanych przez stulecia w katolickich domach i kościołach. Wydany został w 1841 roku, jako zbiór przeznaczony do użytku powszechnego. Obszerna księga jest efekt wieloletniej, wręcz badawczej, pracy ks. Michała Marcina Mioduszewskiego, który skrupulatnie zbierał istniejące już zapisy nutowe, a także sam – jako kompozytor i znawca chorałów gregoriańskich – spisywał zasłyszane wśród ludu melodie. Muzyczna pasja duchownego, jego zapał i wytrwałość z pewnością ocaliły przed zapomnieniem niejedną z anonimowych, ludowych pieśni. Autor „Śpiewnika” ułożył je zgodnie z porządkiem kalendarza liturgicznego, zaczynając od pieśni adwentowych. Kolędy znalazły się zatem w pierwszej części zbioru, która kończy się listopadowymi pieśniami za dusze zmarłych. W drugiej części znaleźć można natomiast zapisy mszy, nieszporów, suplikacji, litanii, godzinek czy koronki. Całość liczy ponad 1000 stron.

O czym opowiada kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”?

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” to typowa kolęda powitalna. W pierwszych zwrotkach kilkukrotnie powtarza się radosne „Witaj”, skierowane do leżącego w żłobie Dzieciątka. W słowach pieśni zawarte jest nie tylko uwielbienie Nowonarodzonego Króla, ale również głęboka teologiczna prawda o cudzie Betlejemskiej Nocy. Kolejne strofy mówią o wyczekiwaniu przyjścia Zbawiciela przez pokolenia patriarchów i proroków, o tajemnicy zjednoczenia ludzkiej i boskiej natury oraz nieskończonej miłości Boga, który – pragnąc naszego zbawienia – nie zawahał się posłać na świat swojego Syna.

To co w treści pięknej kolędy wydaje się najistotniejsze, znaleźć można już w drugiej, niezwykle wymownej strofie: „Witaj Dziecineczko w żłobie; / Wyznajemy Boga w Tobie, / coś się narodził tej nocy, / boś nas wyrwał z czarta mocy”. To właśnie świadomość, że zostaliśmy „wyrwani z mocy czarta” jest prawdziwym źródłem bożonarodzeniowej radości. Wypowiadane w rytm wesołego marsza słowa są niezwykłym wyrazem tryumfu Zbawiciela, który już w betlejemskim żłóbku ogłaszał swoje zwycięstwo nad grzechem.

Kolędę zamykają modlitewne prośby skierowane najpierw do Boskiego Dzieciątka – o wypełnienie ludzkich serc miłością ku Bogu, a następnie do Maryi – o wstawiennictwo tej, bez której boski plan nie mógłby się zrealizować. Całość mówi zatem nie tylko o przywitaniu na świecie Bożego Syna, ale przede wszystkim ogromnej nadziei na obiecane przez Niego Zbawienie.

„Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ze względu na swój skoczny, wesoły charakter i prostą melodię, jest jedną z najpopularniejszych polskich kolęd, które często usłyszeć można zarówno w kościołach, jak i rozgłośniach radiowych. Znane są jej liczne interpretacje w wykonaniu gwiazd polskiej muzyki, w tym Krzysztofa Krawczyka, Golec uOrkiestry, Zakopower czy Ewy Farnej.


Tekst i słowa kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” – wszystkie zwrotki

1Pójdźmy wszyscy do stajenki,
do Jezusa i Panienki.
Powitajmy maleńkiego
i Panienkę Matkę jego.

2Witaj Jezu ukochany,
od Patryarchów czekany.
Od Proroków ogłoszony,
od narodów upragniony.

3Witaj dziecineczko w żłobie,
wyznajemy Boga w tobie.
Coś się narodził tej nocy,
byś nas wyrwał z czarta mocy.

4Witaj Jezu nam zjawiony,
witaj dwakroć narodzony.
Raz z Ojca przed wieków wiekiem,
a teraz z matki człowiekiem.

5Któż to słyszał takie dziwy,
tyś człowiek i Bóg prawdziwy.
Ty łączysz w boskiej osobie,
dwie natury różne sobie.

6O szczęśliwi pastuszkowie,
któż radość waszą wypowie.
Czego Ojcowie żądali,
wyście pierwsi oglądali.

7Obietnica w raju dana,
dziś została wykonana.
Boże jakżeś miłosierny,
W darach hojny, w słowach wierny.

8Za to u świata ubogich,
ale w oczach twoich drogich.
Pastuszków którzy czuwali,
wzywasz by cię przywitali.

9Takeś świat ten umiłował,
iżeś Syna nie żałował.
Zesłałeś go na cierpienia,
od samego narodzenia.

10O Jezu nasze kochanie,
czemu nad niebios mieszkanie.
Przekładasz nędzę, ubóstwo
i wyniszczasz swoje Bóstwo.

11Tyś świat stworzył, a świat ciebie,
nie poznał mając wśród siebie.
Idziesz dla jego zbawienia,
on ci odmawia scbronienia.

12Miłości to twojej dzieło,
z miłości początek wzięło.
Byś nas zrównał z Aniołami,
poniżasz się między nami.

13Spraw to Jezu Boskie dziecię,
niech cię kochamy nad życie.
Niech miłością odwdzięczamy,
miłość której doznawamy.

14Święta Panno twa przyczyna,
niech nam wyjedna u Syna.
By to jego narodzenie,
zapewniło nam zbawienie.

 

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Pójdźmy wszyscy do stajenki karaoke

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” dla dzieci

Wykonanie zespołu Arka Noego to idealna wersja kolędy„Pójdźmy wszyscy do stajenki” dla dzieci.

Pójdźmy wszyscy do stajenki dla dziecka

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu Polskich wykonawców

Golec uOrkiestra, Krzysztof Krawczyk, Eleni i Feel – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/12/Pojdzmy-wszyscy-do-stajenki.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/12/Pojdzmy-wszyscy-do-stajenki-150x150.jpgRedakcjaKtóż z nas w dzieciństwie nie maszerował w rytm tej radosnej kolędy? To właśnie marszowy charakter utworu sprawia, że „Pójdźmy wszyscy do stajenki” jest jedną z ulubionych melodii małych kolędników. W jej prostych słowach zawarta jest głęboka prawda o boskim planie Zbawienia, którą z zachwytem odkrywamy dopiero jako dorośli. Historia...Kolędy i pastorałki