„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi…” – w wielu polskich parafiach właśnie tak witane jest Nowonarodzone Dzieciątko podczas pierwszej świątecznej liturgii. Kolęda w przepiękny sposób łączy w sobie spokój Betlejemskiej Nocy z wielką radością z przyjścia na świat Zbawiciela. Nic więc dziwnego, że Polacy, zapytani o ulubioną bożonarodzeniową pieśń, wskazują właśnie „Wśród nocnej ciszy”.

Historia powstania kolędy „Wśród nocnej ciszy”

Utwór powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W druku ukazał się dopiero w 1853 roku, gdy ks. Michał Marcin Mioduszewski zamieścił go w Dodatku do „Śpiewnika kościelnego”. Kolęda zaliczona została wówczas do śpiewów introit, czyli pieśni otwierających liturgię. Pieśń do dziś pełni tę funkcję w wielu polskich kościołach, rozpoczynając tradycyjną bożonarodzeniową mszę, zwaną pasterką.

Pasterka
Pasterka, nazywana również mszą pasterską to uroczysta msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Otwiera liturgiczne obchody Świąt Bożego Narodzenia i jest symbolem pierwszego spotkania z Nowonarodzonym Dzieciątkiem. Jak sama nazwa wskazuje, tradycja ta związana jest z biblijną opowieścią o pastuszkach, wędrujących do Betlejem, by oddać hołd swojemu Bogu. Idąc ich śladem, po skończonej wieczerzy wigilijnej, wierni udają się do kościołów, by wspólnie modlić się i dzielić bożonarodzeniową radością. W wielu parafiach przy ołtarzu pojawiają się symboliczne szopki z figurkami przedstawiającymi Świętą Rodzinę, Trzech Króli, pasterzy, a nawet zwierzęta zgromadzone wokół żłóbka. Kościoły wypełniają się radosnym śpiewem kolęd.

O czym opowiada kolęda „Wśród nocnej ciszy”?

Liturgiczna funkcja utworu wynika z jego powitalnego charakteru, który bez trudu można rozpoznać w słowach kolędy. Opowiada ona o przywitaniu Dzieciątka przez pasterzy i królów, którzy razem z prorokami wyczekiwali przyjścia Zbawiciela. W ostatniej zwrotce do ich radości dołączają sami kolędnicy, którzy dwa tysiące lat później witają Boga, ukrytego pod postacią chleba i wina.

Kto napisał „Wśród nocnej ciszy”?

Pieśń „Wśród nocnej ciszy”, podobnie jak większość popularnych dziś kolęd, wywodzi się z tradycji ludowej i trudno przypisać jej autorstwo konkretnym osobom. Autorzy tekstu i muzyki pozostają anonimowi. Znani są natomiast twórcy alternatywnych wersji kolędy, która stała się bazą dla wielu patriotycznych dzieł, dodających otuchy w najtrudniejszych momentach polskiej historii.

„Wśród nocnej ciszy” – kolęda patriotyczna

Wśród autorów zachowanych do dzisiaj tekstów wymienić należy Władysława Salę – założyciela Związku Młodzieży Powstańczej i pedagoga, który do znanej melodii ułożył pełne nadziei słowa: „Wdowy, Sieroty otrzyjcie swe łzy, / Oto spełniają się już Wasze sny: / Z krańców świata, gdzieś zza morza / Idzie ku nam złota zorza, / Idzie Święta Noc…”.

W nieco innym duchu kolędę zinterpretował Józef Andrzej Teslar – major wojska polskiego, poeta i publicysta. Gdy w okopach Legionów Piłsudskiego formowany był 4. pułk piechoty, Teslar zapraszał Nowonarodzonego pomiędzy walczących żołnierzy: „Zbawiciel przyszedł dzisiaj w okopy, / Więc go zaprośmy na nasze snopy, / Niechaj z Nim po krwawej pracy / Kolędują dziś wojacy, / Tu w polu Czwartacy”. Swoje dzieło zatytułował po prostu „Kolęda Czwartaków”.

Nowe wersje utworu powstawały również w czasie II wojny światowej. Autorem jednej z nich jest kapitan Adam Kowalski, którego tekst opublikowany został w tomie „100 pieśni żołnierskich” z 1937 roku. Trzymając się oryginalnej treści kolędy, Kowalski przeniósł wydarzenia Betlejemskiej Nocy do rzeczywistości wojennej Polski: „Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany, / Przez wszystkie pułki tak wyglądany, / Na Ciebie calutkie wojsko / Czekało, a Tyś tak swojsko / Nam się objawił”.

Przepiękna kolęda ogrzewała również serca Polaków, zesłanych na daleką Syberię i świętujących Boże Narodzenie z dala od ukochanej Ojczyzny. Powstające na zesłaniu teksty przetrwały jedynie w pamięci tych, którzy szczęśliwie powrócili do kraju. W ich słowach, mimo bólu i cierpienia, wybrzmiewa wiara w Bożą Opieką i nadzieja na ocalenie: „I cudną nocą niechaj czuwa lud, / Wstępach Sybiru spełni się ten cud. / Że w tej śnieżnej burz kurzawie / Polska przyśni się na jawie / Jako Boży dar, jako Boży dar!…”


Tekst i słowa kolędy „Wśród nocnej ciszy” – wszystkie zwrotki

1Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi,
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi.
Czym prędzej się wybierajcie,
Do Betlejem pośpieszajcie,
Przywitać Pana.

2Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie,
Z wszystkimi znaki danymi sobie.
Jako Bogu cześć Mu dali,
A witając zawołali,
Z wielkiej radości.

3Ach, witaj Zbawco z dawna żądany,
Cztery tysiące lat wyglądany.
Na Ciebie króle, prorocy,
Czekali, a Tyś tej nocy,
Nam się objawił.

4I my czekamy na Ciebie, Pana,
A skoro przyjdziesz na głos kapłana.
Padniemy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osłoną,
Chleba i wina.

NA GLORIA
5Pienia Aniołów brzmią pod niebiosy.
Śpiewajmy z nimi wspólnymi głosy.
Chwała Bogu w wysokości,
A ludziom na tej niskości
Niech pokój będzie.

6Ojcze przedwieczny, Królu na niebie,
Coś nam dal Syna, wielbimy Ciebie,
Chwała Bogu w wysokości,
A ludziom na tej nizkości
Niech pokój będzie.

NA CREDO
7Wierzę w jednego Boga na niebie,
Ojca, co ten świat stworzył dla Siebie.
I w Jezusa, Syna Jego,
We wszystkiem Ojcu równego
Pana naszego.

8Który chcąc zbawić, nas ludzkie plemię,
Z górnych niebiosów zstąpił na ziemię.
Z Ducha świętego poczęty,
Rodzi się między bydlęty
Z Maryi Panny.

NA SANCTUS
9Śpiewajcie wespół głosami swymi,
Anieli w niebie, a my na ziemi.
Święty, Święty, zawsze Święty
Bóg zastępów niepojęty
W swym majestacie!

PO PODNIESIENIU
10Zawitaj Jezu dziś narodzony,
A w Sakramencie tym utajony.
Padamy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osobą
Chleba i wina.

NA AGNUS
11Baranku Boży! co ludzkie winy,
Przyszedłeś gładzić, Boże Jedyny.
I zaraz od narodzenia,
Rozpoczynasz Swe cierpienia
Przepuść nam Panie!

 

„Wśród nocnej ciszy” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Wśród nocnej ciszy”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

„Wśród nocnej ciszy” dla dzieci

Wykonanie od bajubaju.tv to idealna wersja kolędy„Wśród nocnej ciszy” dla dzieci.

„Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu Polskich wykonawców

Golec uOrkiestra, Krzysztof Krawczyk, Eleni i Ewa Farna – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
Wśród nocnej ciszy
Średnia 4.8 z 12 głosów

https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wsrod-Nocnej-Ciszy.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wsrod-Nocnej-Ciszy-150x150.jpgRedakcja„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi...” – w wielu polskich parafiach właśnie tak witane jest Nowonarodzone Dzieciątko podczas pierwszej świątecznej liturgii. Kolęda w przepiękny sposób łączy w sobie spokój Betlejemskiej Nocy z wielką radością z przyjścia na świat Zbawiciela. Nic więc dziwnego, że Polacy, zapytani o ulubioną bożonarodzeniową pieśń,...Kolędy i pastorałki