Historia powstania kolędy „O gwiazdo Betlejemska”

„O gwiazdo Betlejemska” to jedna z młodszych kolęd, które na stałe wpisały się do bożonarodzeniowego repertuaru polskich domów i parafii. Powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku, a oficjalnie wydana została w 1878 roku w „Śpiewniczku zawierającym pieśni kościelne”.

Kto napisał „O Gwiazdo Betlejemska”?

Za autora słów kolędy uważa się ks. Zygmunta Odelgiewicza, natomiast muzyka przypisywana jest Alojzemu Orszulokowi. „O gwiazdo Betlejemska” to tzw. kolęda teologiczna, będąca nie tylko uwielbieniem Nowonarodzonego Dzieciątka, ale również nośnikiem konkretnych biblijnych treści.

O czym opowiada kolęda „O gwiazdo Betlejemska”?

Pieśń opowiada o gwieździe, której światło oświecało drogę Mędrców, wędrujących do betlejemskiej stajenki oraz o poszukiwaniu jej blasku w naszym życiu – nie tylko podczas oczekiwania na sygnał rozpoczęcia wigilijnej wieczerzy. Jest to nawiązanie do słów Ewangelii wg św. Mateusza, który tak opisywał wędrówkę Trzech Króli: „A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali” (Mt 2, 9-10).

Ta sama gwiazda ma nas prowadzić przez codzienne ciemności i nieustannie wskazywać drogę do Bożego Światła. W drugiej zwrotce przenosimy się do współczesności, w której Bóg nie czeka już na nas w betlejemskiej stajence, ale wciąż jest obecny w modlitwie i sakramentach. To tam możemy Go spotykać, oddawać mu cześć i doświadczać Jego niezwykłej miłości.

Ostatnie wersy kolędy to gorące wołanie o Boże miłosierdzie i uwielbienie Jego wielkiej miłości wobec ludzi. To również pokorne zaproszenie Małego Boga-Człowieka, by zamieszkał w naszych chorych i poranionych sercach: „Ulituj się nade mną, nad stworzeniem Twoim, / Jakoś stajnią nie wzgardził,nie gardź sercem moim!”.

Mimo swej lekkiej, radosnej melodii kolęda stanowi głęboką i pełną teologicznych nawiązań modlitwę do Nowonarodzonego, który przyszedł na świat po to, aby nas zbawić.


Tekst i słowa kolędy „O gwiazdo Betlejemska” – wszystkie zwrotki

1O gwiazdo Betlejemska,
zaświeć na niebie mym.
Tak szukam Cię wśród nocy,
tęsknię za światłem Twym.
Zaprowadź do stajenki,
Leży tam Boży Syn.
Bóg, Człowiek z Panny świętej,
dany na okup win.

2O nie masz Go już w szopce,
nie masz Go w żłóbku tam?
Więc gdzie pójdziemy Chryste,
gdzie się ukryłeś nam?
Pójdziemy przed ołtarze,
Wzniecić miłości żar.
I hołd Ci niski oddać,
to jest nasz wszystek dar.

3Ja nie wiem, o mój Panie,
któryś miał w żłobie tron.
Czy dusza moja biedna,
milsza Ci jest, niż on.
Ulituj się nade mną, błagać Cię,
kornie śmiem.
Gdyś stajnią nie pogardził,
nie gardź i sercem mym.

4Czy zamieszkasz w tym sercu,
Zbawco mój i Panie.
Gdzie nędzniejsze ni w stajni,
znajdziesz tam posłanie?
Ulituj się nade mną,
nad stworzeniem Twoim,
Jakoś stajnią nie wzgardził,
nie gardź sercem moim.

 

„O gwiazdo Betlejemska” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „O Gwiazdo Betlejemska”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

O gwiazdo Betlejemska karaoke

„O Gwiazdo Betlejemska” dla dzieci

O gwiazdo Betlejemska dla dziecka

„O Gwiazdo Betlejemska” w wykonaniu Polskich wykonawców

Jerzy Połomski i Eleni – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/o-gwiazdo-betlejemska-sK3NkgxzaUw-1024x576.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/o-gwiazdo-betlejemska-sK3NkgxzaUw-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „O gwiazdo Betlejemska” „O gwiazdo Betlejemska” to jedna z młodszych kolęd, które na stałe wpisały się do bożonarodzeniowego repertuaru polskich domów i parafii. Powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku, a oficjalnie wydana została w 1878 roku w „Śpiewniczku zawierającym pieśni kościelne”. Kto napisał „O Gwiazdo Betlejemska”? Za autora...Kolędy i pastorałki