Piękne kolędy i pastorałki do podstawa, gdy chodzi o rodzinną, pełną zadumy atmosferę przy wigilijnym stole. Zwłaszcza te najpiękniejsze są chętnie śpiewane i wysłuchiwane. Najpiękniejsze kolędy polskie to zazwyczaj utwory o długiej historii, których wspólne odśpiewywanie łączy całe pokolenia. Od lat głośno rozbrzmiewają zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Dlatego koniecznie zapoznaj się z tą playlistą! Znajdziesz tu najlepsze wykonania polskich kolęd!

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki

Najpiękniejsze polskie kolędy to te, których tekst i melodia już od stuleci pobrzmiewają w domach i kościołach. Jedną z nich jest kolęda anonimowego autorstwa, znana już od XVIII/XIX wieku. Mowa oczywiście o „Wśród nocnej ciszy”. Spokojna linia melodyczna i szczególnie nastrojowy tekst zdecydowanie wyróżniają tę kolędę. Być może dlatego tradycyjnie odśpiewywana jest już na początku pasterki. Kolejną kolędą anonimowego twórcy jest „Lulajże, Jezuniu”, której historia sięga XVII wieku. Ta pieśń szczególnie wpisała się w kulturę i historię Polski, jako inspiracja dla wielu artystów.

Piękne kolędy nierzadko tworzone były przez utalentowanych poetów. Tak jest w przypadku kolędy „Bóg się rodzi”, napisanej przez Franciszka Karpińskiego w wieku XVIII. Z kolei autorstwo linii melodycznej przypisywane jest kompozytorowi Karolowi Kurpińskiego. Niezwykle wpadająca w ucho całość sprawia, że „Bóg się rodzi” to kolęda chętnie wybierana przez starszych i młodszych. Warto wspomnieć także o kolędzie „Bracia, patrzcie jeno”, tego samego autora. Muzykę do kolędy utworzył najprawdopodobniej kompozytor Dąbrowski, o nieznanym imieniu.

Nieco bardziej skoczne, piękne kolędy świątecznie również na długo zapadają w pamięć. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki o dynamicznej linii melodycznej to przede wszystkim „Dzisiaj w Betlejem” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Ze względu na wesoły wydźwięk, skoczne pastorałki są chętnie śpiewane zwłaszcza przez najmłodszych. Dlatego w tej kategorii dostępny jest różnorodny repertuar polskich kolęd. Śpiewaj piękne kolędy polskie razem z popularnymi wykonawcami!