Kolędy w wykonaniu zespołu Mazowsze

Kolędy polskie zespołu Mazowsze, to od wczesnych lat powojennych w Polsce symbol świąt Bożego Narodzenia. Płyty winylowe ze świątecznym repertuarem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze – bo tak brzmi pełna nazwa grupy. „Mazowsze śpiewa kolędy” – tak brzmiał tytuł płyty, która gościła prawie w każdym domu i brzmiała przy niejednej Wigilii. Pięknie nastrojowo i ze słowiańską duszą zaśpiewane największe polskie kolędy pełniły nie tylko rolę umilającą święta ale i edukacyjną, utrwalając niematerialne zabytki polskiej historii w postaci utworów sakralnych. To właśnie dzięki Mazowszu upowszechniają się prawidłowe wersje tekstów i melodii najpiękniejszych polskich kolęd takich jak: „Bóg się rodzi”, „Mizerna cicha”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Jezus malusieńki”. Kolędy i pastorałki Mazowsza to gwarancja udanego świątecznego nastroju i klimatu prawdziwych polskich świąt co zostało również docenione wśród polonii zagranicznej, która kolęd Mazowsza słucha najchętniej – o czym świadczyć może popularność płyt grupy wydawanych po dziś dzień za oceanem i w Europie Zachodniej.Wybrane kolędy w wykonaniu zespołu Mazowsze

Bóg się rodzi – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Bóg się rodzi”.

państwowy zespół ludowy pieśni i tańca mazowsze - bóg się rodzi

Gdy się Chrystus rodzi – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Gdy się Chrystus rodzi”.

Kolędy zespołu Mazowsze - Gdy się Chrystus rodzi

Gdy śliczna Panna – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Gdy śliczna Panna”.

Gdy śliczna Panna kolęda Mazowsze

Wśród nocnej ciszy – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Wśród nocnej ciszy”.

Kolędy i pastorałki Mazowsze

Przybieżeli do Betlejem – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Przybieżeli do Betlejem”.

Polskie kolędy zespołu Mazowsze

Triumfy Króla Niebieskiego – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Triumfy Króla Niebieskiego”.

Triumfy Króla Niebieskiego - Zespół Mazowsze

Mizerna cicha – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Mizerna cicha”.

Kolęda Mizerna cicha - Zespół Mazowsze

Jezus malusieńki – Zespół Mazowsze

Zobacz tekst kolędy „Jezus malusieńki”.

kolędy w wykonaniu zespołu mazowsz

Album kolęd zespołu Mazowsze

Zawartość albumu
1. Bóg się rodzi
2. Wśród nocnej ciszy
3. Przybieżeli do Betlejem
4. Jezus malusieńki
5. Lulajże Jezuniu
6. Z narodzenia Pana
7. Dzisiaj w Betlejem
8. Anioł pasterzom mówił
9. Gdy się Chrystus rodzi
10. Mędrcy świata
11. Gdy śliczna Panna
12. Bracia, patrzcie jeno
Access Not Configured. YouTube Data API has not been used in project 935491077556 before or it is disabled. Enable it by visiting https://console.developers.google.com/apis/api/youtube.googleapis.com/overview?project=935491077556 then retry. If you enabled this API recently, wait a few minutes for the action to propagate to our systems and retry.

Koncert kolęd zespołu Mazowsze

Mazowsze – O zespole

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze oficjalnie powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Sztuki w listopadzie 1948 roku, jednak zamysł na stworzenie zespołu, który miałby utrwalać w świadomości publicznej tradycyjne polskie pieśni i przybliżać je współczesnym powstał już sporo wcześniej. Tadeusz Sygietyński kompozytor i miłośnik folkloru wraz małżonką Mirą Zimińską-Sygietyńską już podczas Powstania Warszawskiego marzyli o powołaniu do życia zespołu. Dekret ministerialny stworzył im warunki rozwoju pomysłu i dał możliwość nie tylko działania ale i wyjazdów zagranicznych co w owym okresie było dość niespotykane. Początkowo zespół składał się niemalże wyłącznie z młodzieży, z czasem pomimo śmierci założyciela zespołu w roku 1955 Mazowsze przetrwało i wiek jego członków podnosił się. Dzięki zaangażowaniu nowej dyrektor – Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, która po śmierci męża przejęła jego obowiązki, zespół poszerzył skład, repertuar (obejmując swoim zainteresowaniem cały obszar kraju) i kostiumy. To dzięki niej grupa dała ponad 6 tysięcy koncertów na całym świecie, wydała kilka płyt, wzięła udział w dziesiątkach wydarzeń artystycznych i stała się wzorem dla innych podobnych zespołów. Dziś Mazowsze to jeden z największych zespołów na świecie. W jego skład wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna – łącznie na scenie występuje ponad 100 osób. Zespół dysponuje również gigantyczną kolekcją strojów ludowych z terenu całej Polski. Mazowsze to blisko 70 lat doświadczeń scenicznych, setki opracowanych utworów, miliony kilometrów i tysiące koncertów.