Historia powstania kolędy „Tryumfy Króla Niebieskiego”

Uroczysta, marszowa kolęda pochodzi z połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany zapis, zawierający tekst wraz z melodią, znajduje się w kancjonale z 1754 roku i wykonany został przez Annę Kiernicką – jedną z zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek. Sama melodia „Tryumfów Króla Niebieskiego” została jednak spisana już w 1705 roku przez niejakiego Boczkowskiego. W podobnej formie znaleźć ją można w karmelitańskiej Kantyczce Chybińskiego oraz rękopisie biblioteki karmelitanek. Znana dziś linia melodyczna różni się nieco od pierwotnej wersji, zachowuje jednak rytmiczny schemat oryginału.

Kto napisał „Tryumfy Króla Niebieskiego”?

Autorzy tekstu oraz muzyki – podobnie jak w przypadku większości polskich bożonarodzeniowych pieśni – pozostają nieznani. Co więcej, prawdopodobnie trudno byłoby wskazać jednego twórcę słów kolędy, gdyż przez lata utwór powiększył się o kilka dodatkowych zwrotek. W pierwszych zapisach widnieją zaledwie trzy strofy, późniejsze natomiast podają ich aż dziewięć. Wariant krakowski zawiera jeszcze inny zapis „Tryumfów”. Zgodnie z tytułem z Kantyczki Chabińskiego jest to „Konwokacyja pastuszków z różnych stron do Nowonarodzonego Pana Jezusa”, a kolejne zwrotki rozwijają przede wszystkim wątek pasterski.

Pierwsze drukowane wersje utworu pochodzą z XIX wieku. Tekst „Tryumfów Króla Niebieskiego” znalazł się w „Śpiewniku kościelnym” ks. Michała Marcina Mioduszewskiego z 1853 roku. Ks. Jan Siedlecki w swoim „Śpiewniku zawierającym pieśni kościelne” (1879) zamieścił natomiast pełną melodię utworu.

Królewski tryumf i radość pastuszków – o czym opowiada kolęda „Tryumfy Króla Niebieskiego”?

Podniosły charakter, z którym obecnie kojarzona jest kolęda, wynika ze zmian w tempie oraz rytmice jej wykonywania. Niekiedy utwór grany jest znacznie wolniej, niż przewidują to oryginalne zapisy, przez co pieśń traci swój dynamizm i radosny klimat.

Pierwsze strofy „Tryumfów Króla Niebieskiego” opowiadają o tytułowym tryumfie Króla Niebieskiego – Boga, który posyłając na świat swojego Syna zwyciężył zło i dał nam zbawienie. Uroczysty tekst podkreśla pozycję Boga Ojca jako Wszechmocnego Króla i Władcy Wszechświata. Jest wyrazem wdzięczności i uwielbienia wobec Jego ojcowskiej Miłości.

Późniejsze zwrotki, coraz częściej zapominane i pomijane, przedstawiają historię Betlejemskiej Nocy oczami pasterzy, ukazując ich niezwykłą reakcję i radość z Narodzin Zbawiciela. Obudzeni niebiańskim śpiewem, pasterze zrywają się ze swoich posłań, zostawiają swe stada i pędzą na spotkanie z Bożym Dzieciątkiem. Zabierają ze sobą to, co mają najcenniejszego, by móc złożyć dary Swojemu Królowi. Pragną oddać Mu jednak nie tylko ziemskie kosztowności, ale przede wszystkim samych siebie i swoje serca, które wypełniły się „żywym afektem”. Ta część kolędy w symboliczny sposób sprowadza Niebiański Tryumf na ziemię, pokazując Jego znaczenie dla życia prostych, ubogich ludzi. Mówi o prostocie i zawierzeniu, z którymi i my powinniśmy się zbliżać do betlejemskiej stajenki.


Tekst i słowa kolędy „Triumfy Króla Niebieskiego” – wszystkie zwrotki

1Tryumfy Króla niebieskiego
Zstąpiły z nieba wysokiego
Pobudziły pasterzów
Dobytku stróżów
Śpiewaniem, śpiewaniem, śpiewaniem.

2Chwała bądź Bogu w wysokości
A ludziom pokój na niskości
Narodził się Zbawiciel
Dusz ludzkich Odkupiciel
Na ziemi, na ziemi, na ziemi.

3Zrodziła Maryja Dziewica
Wiecznego Boga bez rodzica
By nas z piekła wybawił
A w niebieskich postawił
Pałacach, pałacach, pałacach.

4Pasterze w podziwieniu stają
Tryumfu przyczynę badają
Co się nowego dzieje
Że tak światłość jaśnieje
Nie wiedząc, nie wiedząc, nie wiedząc.

5Że to Bóg, gdy się dowiedzieli
Swej trzody w polu odbieżeli
Śpiesząc na przywitanie
Do Betlejemskiej stajni
Dzieciątka, Dzieciątka, Dzieciątka.

6Niebieskim światłem oświeceni
Pokornie przed Nim uniżeni
Bogiem Go być prawdziwym
Z serca afektem żywym
Wyznają, wyznają, wyznają.

7I które mieli z sobą dary
Dzieciątku dają na ofiary
Przyjmij, o Narodzony
Nas i dar przyniesiony
Z ochotą, z ochotą, z ochotą.

8A potem Maryi cześć dają
Za Matkę Boską Ją uznają
Tak nas uczą przykładem
Jak iść mamy ich śladem
Statecznie, statecznie, statecznie.

 

„Triumfy Króla Niebieskiego” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Triumfy Króla Niebieskiego”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Triumfy Króla Niebieskiego karaoke

„Triumfy Króla Niebieskiego” dla dzieci

Wykonanie zespołu Arka Noego to idealna wersja kolędy„Tryumfy Króla Niebieskiego” dla dzieci.

Triumfy Króla Niebieskiego dla dziecka
Tryumfy Króla Niebieskiego dla najmłodszych

„Triumfy Króla Niebieskiego” w wykonaniu Polskich wykonawców

Golec uOrkiestra, Zakopower czy Pięknni i młodzi- to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/triumfy-kr-la-niebieskiego-d60N9t6d2vA-1024x576.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/triumfy-kr-la-niebieskiego-d60N9t6d2vA-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Tryumfy Króla Niebieskiego” Uroczysta, marszowa kolęda pochodzi z połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany zapis, zawierający tekst wraz z melodią, znajduje się w kancjonale z 1754 roku i wykonany został przez Annę Kiernicką – jedną z zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek. Sama melodia „Tryumfów Króla Niebieskiego” została jednak...Kolędy i pastorałki