„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi…” – w wielu polskich parafiach właśnie tak witane jest Nowonarodzone Dzieciątko podczas pierwszej świątecznej liturgii. Kolęda w przepiękny sposób łączy w sobie spokój Betlejemskiej Nocy z wielką radością z przyjścia na świat Zbawiciela. Nic więc dziwnego, że Polacy, zapytani o ulubioną bożonarodzeniową pieśń, wskazują właśnie „Wśród nocnej ciszy”.

Historia powstania kolędy „Wśród nocnej ciszy”

Utwór powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W druku ukazał się dopiero w 1853 roku, gdy ks. Michał Marcin Mioduszewski zamieścił go w Dodatku do „Śpiewnika kościelnego”. Kolęda zaliczona została wówczas do śpiewów introit, czyli pieśni otwierających liturgię. Pieśń do dziś pełni tę funkcję w wielu polskich kościołach, rozpoczynając tradycyjną bożonarodzeniową mszę, zwaną pasterką.

Pasterka
Pasterka, nazywana również mszą pasterską to uroczysta msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Otwiera liturgiczne obchody Świąt Bożego Narodzenia i jest symbolem pierwszego spotkania z Nowonarodzonym Dzieciątkiem. Jak sama nazwa wskazuje, tradycja ta związana jest z biblijną opowieścią o pastuszkach, wędrujących do Betlejem, by oddać hołd swojemu Bogu. Idąc ich śladem, po skończonej wieczerzy wigilijnej, wierni udają się do kościołów, by wspólnie modlić się i dzielić bożonarodzeniową radością. W wielu parafiach przy ołtarzu pojawiają się symboliczne szopki z figurkami przedstawiającymi Świętą Rodzinę, Trzech Króli, pasterzy, a nawet zwierzęta zgromadzone wokół żłóbka. Kościoły wypełniają się radosnym śpiewem kolęd.

O czym opowiada kolęda „Wśród nocnej ciszy”?

Liturgiczna funkcja utworu wynika z jego powitalnego charakteru, który bez trudu można rozpoznać w słowach kolędy. Opowiada ona o przywitaniu Dzieciątka przez pasterzy i królów, którzy razem z prorokami wyczekiwali przyjścia Zbawiciela. W ostatniej zwrotce do ich radości dołączają sami kolędnicy, którzy dwa tysiące lat później witają Boga, ukrytego pod postacią chleba i wina.

Kto napisał „Wśród nocnej ciszy”?

Pieśń „Wśród nocnej ciszy”, podobnie jak większość popularnych dziś kolęd, wywodzi się z tradycji ludowej i trudno przypisać jej autorstwo konkretnym osobom. Autorzy tekstu i muzyki pozostają anonimowi. Znani są natomiast twórcy alternatywnych wersji kolędy, która stała się bazą dla wielu patriotycznych dzieł, dodających otuchy w najtrudniejszych momentach polskiej historii.

„Wśród nocnej ciszy” – kolęda patriotyczna

Wśród autorów zachowanych do dzisiaj tekstów wymienić należy Władysława Salę – założyciela Związku Młodzieży Powstańczej i pedagoga, który do znanej melodii ułożył pełne nadziei słowa: „Wdowy, Sieroty otrzyjcie swe łzy, / Oto spełniają się już Wasze sny: / Z krańców świata, gdzieś zza morza / Idzie ku nam złota zorza, / Idzie Święta Noc…”.

W nieco innym duchu kolędę zinterpretował Józef Andrzej Teslar – major wojska polskiego, poeta i publicysta. Gdy w okopach Legionów Piłsudskiego formowany był 4. pułk piechoty, Teslar zapraszał Nowonarodzonego pomiędzy walczących żołnierzy: „Zbawiciel przyszedł dzisiaj w okopy, / Więc go zaprośmy na nasze snopy, / Niechaj z Nim po krwawej pracy / Kolędują dziś wojacy, / Tu w polu Czwartacy”. Swoje dzieło zatytułował po prostu „Kolęda Czwartaków”.

Nowe wersje utworu powstawały również w czasie II wojny światowej. Autorem jednej z nich jest kapitan Adam Kowalski, którego tekst opublikowany został w tomie „100 pieśni żołnierskich” z 1937 roku. Trzymając się oryginalnej treści kolędy, Kowalski przeniósł wydarzenia Betlejemskiej Nocy do rzeczywistości wojennej Polski: „Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany, / Przez wszystkie pułki tak wyglądany, / Na Ciebie calutkie wojsko / Czekało, a Tyś tak swojsko / Nam się objawił”.

Przepiękna kolęda ogrzewała również serca Polaków, zesłanych na daleką Syberię i świętujących Boże Narodzenie z dala od ukochanej Ojczyzny. Powstające na zesłaniu teksty przetrwały jedynie w pamięci tych, którzy szczęśliwie powrócili do kraju. W ich słowach, mimo bólu i cierpienia, wybrzmiewa wiara w Bożą Opieką i nadzieja na ocalenie: „I cudną nocą niechaj czuwa lud, / Wstępach Sybiru spełni się ten cud. / Że w tej śnieżnej burz kurzawie / Polska przyśni się na jawie / Jako Boży dar, jako Boży dar!…”


Tekst i słowa kolędy „Wśród nocnej ciszy” – wszystkie zwrotki

1Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi,
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi.
Czym prędzej się wybierajcie,
Do Betlejem pośpieszajcie,
Przywitać Pana.

2Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie,
Z wszystkimi znaki danymi sobie.
Jako Bogu cześć Mu dali,
A witając zawołali,
Z wielkiej radości.

3Ach, witaj Zbawco z dawna żądany,
Cztery tysiące lat wyglądany.
Na Ciebie króle, prorocy,
Czekali, a Tyś tej nocy,
Nam się objawił.

4I my czekamy na Ciebie, Pana,
A skoro przyjdziesz na głos kapłana.
Padniemy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osłoną,
Chleba i wina.

NA GLORIA
5Pienia Aniołów brzmią pod niebiosy.
Śpiewajmy z nimi wspólnymi głosy.
Chwała Bogu w wysokości,
A ludziom na tej niskości
Niech pokój będzie.

6Ojcze przedwieczny, Królu na niebie,
Coś nam dal Syna, wielbimy Ciebie,
Chwała Bogu w wysokości,
A ludziom na tej nizkości
Niech pokój będzie.

NA CREDO
7Wierzę w jednego Boga na niebie,
Ojca, co ten świat stworzył dla Siebie.
I w Jezusa, Syna Jego,
We wszystkiem Ojcu równego
Pana naszego.

8Który chcąc zbawić, nas ludzkie plemię,
Z górnych niebiosów zstąpił na ziemię.
Z Ducha świętego poczęty,
Rodzi się między bydlęty
Z Maryi Panny.

NA SANCTUS
9Śpiewajcie wespół głosami swymi,
Anieli w niebie, a my na ziemi.
Święty, Święty, zawsze Święty
Bóg zastępów niepojęty
W swym majestacie!

PO PODNIESIENIU
10Zawitaj Jezu dziś narodzony,
A w Sakramencie tym utajony.
Padamy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osobą
Chleba i wina.

NA AGNUS
11Baranku Boży! co ludzkie winy,
Przyszedłeś gładzić, Boże Jedyny.
I zaraz od narodzenia,
Rozpoczynasz Swe cierpienia
Przepuść nam Panie!

 

„Wśród nocnej ciszy” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Wśród nocnej ciszy”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Wśród nocnej ciszy karaoke

„Wśród nocnej ciszy” dla dzieci

Wykonanie od bajubaju.tv to idealna wersja kolędy„Wśród nocnej ciszy” dla dzieci.

Wśród nocnej ciszy dla dziecka

„Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu Polskich wykonawców

Golec uOrkiestra, Krzysztof Krawczyk, Eleni i Ewa Farna – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wsrod-Nocnej-Ciszy.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wsrod-Nocnej-Ciszy-150x150.jpgRedakcja„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi...” – w wielu polskich parafiach właśnie tak witane jest Nowonarodzone Dzieciątko podczas pierwszej świątecznej liturgii. Kolęda w przepiękny sposób łączy w sobie spokój Betlejemskiej Nocy z wielką radością z przyjścia na świat Zbawiciela. Nic więc dziwnego, że Polacy, zapytani o ulubioną bożonarodzeniową pieśń,...Kolędy i pastorałki