Każdy kraj posiada swoje własne świąteczne tradycje i zwyczaje – stragany z jedzeniem w Meksyku, rolada w kształcie pnia drzewa „Buche de Noel” we Francji czy australijskie Święta Bożego Narodzenia w czasie letnich wakacji. Podobnie jest z kolędami – każdy kraj posiada kolędy powstałe na bazie własnej kultury i tożsamości narodowej. Poza krajami anglojęzycznymi, „Jingle Bells” czy „White Christmas” to jedynie dodatki do świąt. Na całym świecie tradycja kolędowania skupia się zazwyczaj w okół tradycyjnych narodowych kolęd, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Zobacz jak wyglądają najpiękniejsze kolędy świąteczne w Niemczech, Ameryce Łacińskiej, Portoryko czy Ukrainie.

Glee – Jingle Bell Rock

„Dzwonki sań” napisał James Pierpont w 1857 roku, nadając jej pierwotnie tytuł „One Horse Open Sleigh”. Znana na całym świecie, jest to jedna z najbardziej popularnych w Polsce anglojęzycznych kolęd.

Jingle Bell - Najpopularniejsza kolęda świata


We wish you a merry christmas

W dosłownym tłumaczeniu „Życzymy Ci wesołych świąt” pochodzi z Anglii i datowana jest na XVI wiek. Kolęda popularna na całym świecie, dorobiła się wielu aranżacji najpopularniejszych artystów.

Kolęda Życzymy Ci wesołych świąt

Deck the Halls – Hooplakidz

Najpopularniejsza kolęda bożonarodzeniowa na wyspach. Melodia pochodzi z Walii i została stworzona w XVI wieku. Słowa tej kolędy stworzył natomiast muzyk Thomas Oliphant w 1862 roku.

Christmas carols of all time

White Christmas – Bing Crosby

Kolejna z kolęd, którą napewno kojarzysz! Jedna z najbardziej popularnych i znanych świątecznych piosenek w języku angielskim. Poniżej prezentujemy oryginalne wykonanie Binga Crosby’ego.

Kolęda White Christmas

Gabriel’s Message – Sting

„Wiadomość Gabriela” lub też „Anioł Gabriel z nieba przyszedł” to kolęda o zwiastowaniu do Dziewicy Maryi przez archanioła Gabriela, który poinformował Ją, że ma stać się Matką Jezusa Chrystusa – Syna Boga. Kolęda pochodzi z kraju Basków i oryginalnie nosi tytuł „Birjina gaztetto bat zegoen”. My przedstawiamy współczesną interpretację Stinga w języku angielskim.

Christmas Carols around The World

Once in Royal David’s City – Gunter Kallmann Choir

„Raz w Royal David’s City” to kolejna kolęda pochodząca z wysp i przedstawiają obraz wydarzeń związanych z narodzeniem Pana. Powstanie utworu datowane jest na 1848 rok. My, prezentujemy tą kolędę w wykonaniu chóru Gunter Kallmann Choir z 1970 roku.

Światowe koledy Wyspy brytyjskie

O Tannenbaum – Andrea Bocelli

„O choinko” to jedna z najstarszych kolęd na świecie. Według historyków, pierwsza zwrotka tego utworu powstała w XVI wieku, przetłumaczona została na wiele języków. Powstała w Niemczech, jednak my prezentujemy wersję włoską w wykonaniu Andrei Bocelliego.

O Tannenbaum - Andrea Bocelli

Stille Nacht – Helene Fischer

Cicha noc to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych kolęd na świecie. Kolęda powstała w 1930 roku w Austrii. Do dzisiaj została przetłumaczona na ponad 300 różnych języków i dialektów. My prezentujemy Stille Nacht, w oryginalnym niemieckim brzmieniu.
Więcej propozycji znajdziesz w dziale Kolędy niemieckie.

Cicha noc - wersje z różnych krajów

Los peces en el río

„Ryba w rzece” bo tak brzmi bezpośrednie tłumaczenie to wśród „villancicos” (kolęd) zdecydowany lider pod wzgledem popularności w Hiszpanii. Kolęda przedstawia kontrast między podekscytowanymi narodzinami Jezusa rybami w rzece, a Matką Boską, która zajmuje się codziennymi obowiązkami.
Więcej propozycji znajdziesz w dziale Kolędy hiszpańskie.

Kolęda europejska

Vive le Vent – Dalida

Francuski odpowiednik Jingle Bells powstał w 1948 roku. Prezentujemy piękną adaptację tej kolędy w wykonaniu piosenkarki Dalidy.
Więcej propozycji znajdziesz w dziale Kolędy francuskie.

Piosenki z całego świata

Tu Scendi Dalle Stelle – Luciano Pavarotti

Najpopularniejsza kolęda we włoszech. Pastorałka „Ty schodzisz z gwiazd” początkowo napisana została w 1732 roku przez Alfonsa Liguoriego w dialekcie neapolitańskim, dopiero papież Pius polecił przełożyć tekst na włoski.
Więcej propozycji znajdziesz w dziale Kolędy włoskie.

Kolęda włoska Luciano Pavarotti

Dobryj Wieczier – Tina Karol

Najpopularniejsza kolęda u naszych wschodnich sąsiadów. „Dobry wieczór Tobie” to żywa i wesoła kolęda, będąca przykładem bliskiego połączenia tradycji ludowej i religijnej w kolędach ukraińskich.

Kolęda ukraińska - Dobryj Wieczier

Půjdem spolu do Betléma

W zestawieniu kolęd z różnych stron świata nie możemy zapomnieć o naszych południowych sąsiadach. „Pójdziemy razem do Betlejem” to jedna z najpięknieszych czeskich kolęd.

Kolęda z różnych stron świata

Daj Boh Šťastia Tejto Zemi

W luźnym tłumaczeniu „Pogłogosław Boże tej” to piękna słowacka kolęda, która wyraża prośbę do Boga o łaskę dla ziemi i wszystkich ludzi.

Słowacka kolęda

Kis Karácsony

W kraju Madziarów najpopularniejsze są 2 kolędy – węgierska wersja Cichej nocy i „Kis Karácsony”. Ta druga to popularna szczególnie wśród dzieci węgierska kolęda ludowa która powstała w 1922.

Węgierska kolęda

El Burrito de Belen – La Rondallita

W wolnym tłumaczeniu „Mały osiołek z Betlejem” (zwana również „El Burrito Sabanero”) to skoczna kolęda z Wenezueli, która cieszy się dużą popularnością w krajach latynoskich.

Kolęda z wenezueli

Räven raskar över isen

Stara szwedzka pieśń ludowa śpiewana podczas świąt Bożego Narodzenia. Wersety otwierające to często „wiza flickornas” („piosenka dziewcząt”, gdzie uczestnicy się rozpraszają ) lub „wizkarna wiza” („piosenka chłopców”, w której uczestnicy się kłaniają ).

Stara szwedzka kolęda

Musevisa – Nora Brockstedt

Zostajemy w skandynawii, lecz tym razem kierujemy się odrobinę na na zachód. Przedstawiamy wersję w wykonaniu gwiazdy norweskiego przemysłu muzycznego – Nory Brockstedt, która wydała ponad 150 singili i płyt w Norwegii i Szwecji.

Skandynawskie najpopularniejsze kolędy

Fum fum fum – Kathleen Battle

Żywa i skoczna kolęda prosto z Katalonii. Uważa się, że piosenka została napisana w XVI lub XVII wieku. Tytułowy „FUM” oznacza „dym” w języku katalońskim i nawiązuje do widocznego z daleka dymu unoszącego się z komina.

Popularne światowe kolędy

O, ce veste minunată

To bardzo popularna kolęda, śpiewana przez rumuńskojęzyczne społeczności na całym świecie. Autorstwo kolędy przypisuje się Dumitru Kiriac-Georgescu (1866-1928), ikonie tradycyjnej muzyki w Rumunii.

Rumuńskie kolędy

Ang Pasko Ay Sumapit

Kolędy z różnych stron świata? Musimy zajrzeć również do Portoryko. Kolęda popularna najbardziej wśród dzieci, wskazuje istotę zaangażowania w nauki naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa przez celebrowanie i dzielenie się naszymi błogosławieństwami z innymi.

Kolęda z Portoryko

O Come, O Come, Emmanuel – Enya

Chrześcijański hymn na adwent i Boże Narodzenie. „Przyjdź, Przyjdź Emmanuelu” to tłumaczenie z „ Veni, Veni, Emmanuel” z łaciny. Tytuł odnosi się do proroctwa z Księgi Izajasza, które przepowiedziało znak od Boga o imieniu Immanuel „Bóg z nami”. Proroctwo to wypełniło się przez narodzenie Jezusa Chrystusa.

Najpiękniejsze kolędy świata

In Dulci Jubilo – Mike Oldfield

Powstanie kolędy datuje się na 1328 rok co czyni ją jedną z najstarszych znanych nam kolęd. W 1975 roku Mike Oldfield wydał popową wersję instrumentalną tej kolędy.

In Dulci Jubilo - Mike Oldfield

O Come All Ye Faithful – The Five Strings

To inaczej „Adeste Fideles” (Przybądźcie wierni) – najpopularniejsza kolęda łacińska. Średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia nieznanego autorstwa.
Jesteś ciekaw wersji łacińskiej? Zapraszamy do działu Kolędy łacińskie.

średniowieczna kolęda adeste fideles

Angels from the Realms of Glory – The Piano Guys, Peter Hollens i David Archuleta

Kolęda pochodzi ze Szkocji, a jej autorem jest poeta James Montgomery. Pierwsze wydanie tej kolędy datuje się na 1816 rok. Obecnie jedna z najpopularniejszych traddycyjnych kolęd w języku angielskim.
Więcej propozycji znajdziesz w dziale Kolędy po angielsku.

Angels from the Realms of Glory
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/11/najpiekniejsze-koledy-swiata-1024x716.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/11/najpiekniejsze-koledy-swiata-150x150.jpgRedakcjaBlogKażdy kraj posiada swoje własne świąteczne tradycje i zwyczaje - stragany z jedzeniem w Meksyku, rolada w kształcie pnia drzewa 'Buche de Noel' we Francji czy australijskie Święta Bożego Narodzenia w czasie letnich wakacji. Podobnie jest z kolędami - każdy kraj posiada kolędy powstałe na bazie własnej kultury i...Kolędy i pastorałki