Historia powstania kolędy „Anioł pasterzom mówił”

Ta średniowieczna kolęda jest jedną z najstarszych i wciąż popularnych polskich pieśni bożonarodzeniowych. Jest to adaptacja łacińskiego utworu „Dies est laetitiae”, oryginalnie rozpoczynającego się słowami „Angelus pastoribus”. W podobny sposób powstało wiele innych polskich pieśni i kolęd, które tłumaczone były na język polski z łaciny, obowiązującej wówczas w kościelnej liturgii.

Polska wersja „Anioł pasterzom mówił” pochodzi z XVI wieku i znaleźć ją można w rękopisie kórnickim z lat 1551-1555. Spisano w nim tekst siedmiu zwrotek pieśni bez linii melodycznej. Pierwszy zapis nutowy pochodzi dopiero z drugiej połowy XVII wieku. Zachowana do dziś tabulatura organowa zawiera jednak muzykę dopasowaną do tekstu łacińskiego. Ze względu na drobne różnice w tłumaczeniach, przez lata powstawało wiele różnych wariantów znanej melodii. Najbardziej popularna pozostaje jednak ta, pochodząca właśnie z siedemnastowiecznej tabulatury. Przez wieki zatarło się jedynie rozdrobnienie dźwięku na szóstej zgłosce, obecne w oryginalnym zapisie kolędy.

Początki bożonarodzeniowej tradycji w Polsce
„Anioł pasterzom mówił” to kolęda powstała prawdopodobnie niedługo po tym, gdy do Polski przywędrował zwyczaj uroczystych obchodów chrześcijańskiego święta. Tradycja ta narodziła się ok. XV wieku, gdy zza czeskiej granicy dotarły do nas świąteczne szopki oraz dźwięki radosnego kolędowania. Wigilię, która w wielu domach stanowi dziś główny punkt celebracji, świętujemy dopiero od XVIII wieku. W podobnym czasie w polskich rodzinach zaczęto również ozdabiać choinkę, bez której teraz nie potrafimy sobie wyobrazić prawdziwie świątecznej atmosfery. Zwyczaj obdarowywania się prezentami pojawił się mniej więcej sto lat później i początkowo dotyczył jedynie domów mieszczańskich oraz dworów. Na dobre przyjął się w zasadzie dopiero w połowie XX wieku.

Kto napisał „Anioł pasterzom mówił”

Autorzy zarówno oryginalnych słów, jak i przekładu oraz melodii pieśni pozostają nieznani. Nie wymieniają ich żadne z zachowanych rękopisów, ani druków.

O czym opowiada kolęda „Anioł pasterzom mówił”?

Kolęda opowiada o pasterzach, którzy zachęceni słowami Anioła udają się do Betlejem i odkrywają tajemnice Bożego Narodzenia. W jej słowach znaleźć można mnóstwo biblijnych odniesień, dzięki którym pieśń pomaga pełniej zrozumieć wydarzenia betlejemskiej nocy.

Jedna ze zwrotek jest uwielbieniem cudownego dziewictwa Maryi, która „w całości / Panieństwa swojego” wydała na świat Bożego Syna. W innej autor odnosi się do opowieści o różdżce Aarona, do której porównywana jest Maryja. Podobnie jak starotestamentalna różdżka, która zakwitła i wydała dojrzałe migdały, tak Ona rodzi zapowiadany przez Boga Owoc, który ma przynieść światu zbawienie. Ostatnie zwrotki nawołują do wierności i posłuszeństwa Bogu Ojcu, który posłał nam swojego Syna oraz nieustannego wielbienia Jego wielkiej chwały. Całość kolędy jest więc nie tylko wyrazem bożonarodzeniowej radości czy ludycznym elementem tradycji, ale również nośnikiem głębokich teologicznych prawd.


Tekst i słowa kolędy „Anioł pasterzom mówił” – wszystkie zwrotki

1Anioł pasterzom mówił,
Chrystus się wam narodził,
w Betlejem nie bardzo podłym mieście,
narodził się w ubóstwie,
Pan wszego stworzenia.

2Chcąc się dowiedzieć tego,
poselstwa wesołego,
bieżeli do Betlejem skwapliwie,
znaleźli Dziecię w żłobie,
Maryję z Józefem.

3Taki Pan chwały wielkiej,
uniżył się Wysoki,
pałacu kosztownego żadnego,
nie miał zbudowanego,
Pan wszego stworzenia.

4O dziwne narodzenie,
nigdy nie wysłowione,
poczęła Panna Syna w czystości,
porodziła w całości,
Panieństwa swojego.

5Już się ono spełniło,
co pod figurą było:
Aronowa różdżka zielona,
stała się nam kwitnąca,
i owoc rodząca.

6Słuchajcież Boga Ojca,
jako wam Go zaleca:
Ten jest Syn mój najmilszy, jedyny,
wam w raju obiecany,
tego wy słuchajcie!

 

„Anioł pasterzom mówił” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Anioł pasterzom mówił”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Anioł pasterzom mówił karaoke

„Anioł pasterzom mówił” dla dzieci

Idealne wersje kolędy„Anioł pasterzom mówił” dla dzieci.

Anioł pasterzom mówił dla dziecka

„Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu Polskich wykonawców

Krzysztof Krawczyk, Natalia Kukulska i Piotr Rubik – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/anio-pasterzom-m-wi-dpmVJ-OcCgw-1024x576.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/anio-pasterzom-m-wi-dpmVJ-OcCgw-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Anioł pasterzom mówił” Ta średniowieczna kolęda jest jedną z najstarszych i wciąż popularnych polskich pieśni bożonarodzeniowych. Jest to adaptacja łacińskiego utworu „Dies est laetitiae”, oryginalnie rozpoczynającego się słowami „Angelus pastoribus”. W podobny sposób powstało wiele innych polskich pieśni i kolęd, które tłumaczone były na język polski z...Kolędy i pastorałki