Historia powstania kolędy „Bracia, patrzcie jeno”

Data powstania kolędy nie jest dokładnie znana. Choć dawne zapisy nie zachowały się, a pieśń pojawiła się w druku dopiero w „Zbiorze pieśni z melodyjami” Teofila Klonowskiego z 1858 roku, przypuszcza się, że pochodzi ona z XVIII wieku. Dzieło Klonowskiego zawiera wiele utworów zharmonizowanych przez samego autora, a ponieważ popularna kolęda występuje w nim w nieco zmienionej formie, w niektórych źródłach to właśnie jemu przypisywane jest autorstwo pieśni.

Kto napisał „Bracia, patrzcie jeno”

Za twórcę i autora słów kolędy „Bracia, patrzcie jeno” uważa się Franciszka Karpińskiego (1741-1825) – polskiego poetę oświeceniowego i jednego z głównych przedstawicieli rodzimego sentymentalizmu, autora pamiętników i dramatów, publicystę, tłumacza i moralistę.

Oryginalną melodię do kolędy (przed modyfikacją Klonowskiego) miał natomiast napisać niejaki Dąbrowski. Kompozytor o nieznanym dziś imieniu stworzył również szereg innych kościelnych utworów, w tym popularną pieśń adwentową „Archanioł boży Gabryel” oraz „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

O czym opowiada kolęda „Bracia, patrzcie jeno”?

„Bracia, patrzcie jeno” to kolejna z kolęd pasterskich. W jej sześciu zwrotka zawarta jest opowieść o radości pastuszków z narodzenia Dzieciątka i ich wędrówce do ubogiej stajenki. Ze zdumieniem przyglądają się oni „gorejącemu niebu” i podążając za światłem betlejemskiej gwiazdy, śpieszą na spotkanie z Nowonarodzonym. Nie obawiając się pozostawienia swych stad bez opieki, z radością ruszają powitać swego Pana i oddać Mu należny pokłon. Wiedzą, że On sam – Bóg światła – zadba o wszystko, jeśli tylko z ufnością poddadzą się Jego prowadzeniu.

Tekst nawiązuje do starotestamentalnych obietnic, które spełniają się na oczach ubogich pastuszków: „Jak prorok powiedział: Panna zrodzi Syna, / dla ludu całego szczęśliwa nowina”. Ostatnia zwrotka kolędy jest zachętą, byśmy i my, wspominając ich ogromną radość, z uwielbieniem oddawali cześć rodzącemu się dla nas Dzieciątku.


Tekst i słowa kolędy „Bracia patrzcie jeno” – wszystkie zwrotki

1Bracia patrzcie jeno,
jak niebo goreje!
Znać, że coś dziwnego
w Betlejem się dzieje.
Rzućmy budy, warty, stada,
niechaj nimi Pan Bóg włada,
a my do Betlejem.

2Patrzcie, jak tam gwiazda
światłem swoim miga:
pewnie do uczczenia
Pana swego ściga.
Krokiem śmiałym i wesołym
śpieszmy i uderzmy czołem,
przed Panem w Betlejem.

3Wszakże powiedziałem,
że cuda ujrzymy:
Dziecię, Boga świata
w żłobie zobaczymy.
Patrzcie, jak biednie okryte
w żłóbku Panię znakomite,
w szopie przy Betlejem.

4Jak prorok powiedział:
Panna zrodzi syna,
dla ludu całego
szczęśliwa nowina.
Nam zaś radość w tej tu chwili,
gdyśmy Pana zobaczyli,
w szopie przy Betlejem.

5Betlejem, miasteczko
w Juda, sławnym będzie,
pamiętnym się stanie
w tym kraju i wszędzie.
Ucieszmy się więc, ziomkowie,
Pana tegoż już uczniowie,
w szopie przy Betlejem.

6Obchodząc pamiątkę
odwiedzin pasterzy,
każdy czciciel Boga,
co w Chrystusa wierzy,
niech się cieszy i raduje,
że Zbawcę swego znajduje,
w szopie przy Betlejem.

 

„Bracia patrzcie jeno” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Bracia patrzcie jeno”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Bracia patrzcie jeno karaoke

„Bracia patrzcie jeno” dla dzieci

Piękna wersja kolędy„Bracia patrzcie jeno” dla dzieci.

Bracia patrzcie jeno dla dziecka

„Bracia patrzcie jeno” w wykonaniu Polskich wykonawców

Golec uOrkiestra, Pectus i Anna Maria Jopek – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/bracia-patrzcie-jeno-UURLCtoWSBM-1024x563.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/bracia-patrzcie-jeno-UURLCtoWSBM-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Bracia, patrzcie jeno” Data powstania kolędy nie jest dokładnie znana. Choć dawne zapisy nie zachowały się, a pieśń pojawiła się w druku dopiero w „Zbiorze pieśni z melodyjami” Teofila Klonowskiego z 1858 roku, przypuszcza się, że pochodzi ona z XVIII wieku. Dzieło Klonowskiego zawiera wiele utworów zharmonizowanych...Kolędy i pastorałki